A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Tunisko - Cestopisy

Nabeul

Letošní bleskové rozhodnutí odjet na přelomu června a července na pár dní k moři nás zavedlo do severotuniského Nabeulu, města sousedícího se známějším letoviskem Hammamet.

Nabeul

Byli jsme ubytováni v tříhvězdičkovém hotelu Le Prince, který nás překvapil přívětivou atmosférou, poměrně velkým a příjemným areálem se spoustou služeb zdarma. Jeho umístění přímo na pláži a nedaleko města jsme považovali za ideální. Byl tu klid a zároveň člověk mohl v okolí pozorovat místní život nebo nakupovat suvenýry (podrobnější informace o hotelu jsem napsala do Recenzí).

Nabeul je okresní město, leží na začátku mysu Cap Bon a podle průvodců má asi 40 tisíc obyvatel. Do okresu patří kromě oblíbeného letoviska Hammamet celý Cap Bon a část území směrem k hlavnímu městu Tunis. Město založili staří Řekové a nazvali jej Neapolis neboli Nové Město. Dodnes se tak jmenuje čtvrt směrem k Hammametu, na jejímž okraji je oplocený archeologický areál starověkého města. Otevřeno od 9 do 19 hod, vstupné 2 TD, foto za 1 TD. Pozemek asi 500×500 m sousedí s pláží, vykopávek je pomálu a my jsme si je vyfotili jen přes plot. Dnešní název Nabeul je údajně arabskou zkomoleninou původního řeckého názvu, mně však neustále připomíná slovo velbloud…

V době našeho pobytu bylo všude spousta květů a město působilo na africké poměry moderně. Je tu spousta vil a nových rodinných domů, aktivně se stavějí i veřejné budovy. Nedaleko našeho hotelu bylo kulturní centrum a jednoduchý zábavní přírodní park. Na ulicích jsme potkávali drobnou, hlavně keramickou a květinovou výzdobu. Kromě všudypřítomných taxíků tu jezdí drožky s koňmi. Jak je v tu zvykem, lidé nás běžně nás na ulicích nebo na pláži zdravili, dávali se do řeči, ale když nenašli odezvu, přestalo je to bavit a neobtěžovali. Věimli jsme si, že mladá generace už docela bojuje s povinnou francouzštinou a kromě arabštiny nabízí pár anglických nebo německých slov. Turistický ruch v Nabeulu je sice nepřehlédnutelný, ale hotelů není příliš mnoho a nijak výrazně nevyčnívají z ostatní zástavby.

Písečná pláž lemuje celé město, takže se lze snadno vydat na cestu po pláži. Moře je poměrně mělké, pro děti bezpečné. Hotelové a veřejné úseky mají stejnou kvalitu, nikde žádné ploty, u hotelů hlídají celkem nenápadné ochranky. Je možné se kdekoliv zastavit, vykoupat nebo se bez překážek několik kilometrů procházet, výrazný nepořádek jsme na plážích nepotkali. Zhruba proti centru města stojí molo. Není zde přístav ani pobřežní promenáda, hlavní společenský život se odehrává asi kilometr od moře v medině a okolí.

Díky své administrativní důležitosti má Nabeul dobré spojení se zbytkem země. Končí tu železnice, po které se dostanete přes Hammamet buď do Sousse, Monastiru a Sfaxu nebo do hlavního města Tunis. Vlak jezdí přibližně každé dvě hodiny a vagony, které jsme měli možnost vidět my, jely poloprázdné, většina cestujících byli evropští turisté. Nádraží leží v centru města, kde končí koleje. Další možností veřejné dopravy je autobus. Autobusová nádraží jsou v Nabeulu dvě. To hlavní je na silnici vedoucí od mediny na Hammamet, druhé je na opačné straně města a sousedí s velbloudím trhem. Informační systém na hlavním autobusovém nádraží měl naprosto evropské parametry, autobusy nové, čisté, označené, mezi cestujícími hodně Evropanů. Zpáteční jízdenka do Tunisu stála asi 6,5 TD, jednosměrná do Hammametu (asi 10 km) 0,9 TD. Autobusy odtud jezdí také do vesniček na Cap Bon.

Hlavními orientačními body Nabeulu jsou dvě obrovské barevné keramické vázy, symbol města hrnčířů. Jsou umístěny na nejdůležitějších širokých ulicích vedoucích od mediny. Váza se stromem stojí uprostřed kruhového objezdu u vlakového nádraží, naproti je archeologické muzeum. Bulvár vedoucí od vázy k moři se jmenuje Habib Bourguiba (jak jinak v Tunisu) a je na něm široké korzo s několika stánky, keramickým kalendářem, lavičkami a stromy. Asi v polovině je vlevo supermarket Monoprix, jeden z největších, ve městě. Bulvár je dlouhý asi 500 m a končí u pláže.

Druhá, pomerančová váza je uprostřed křižovatky, asi 500 m. před medinou směrem od Hammametu. Nedaleko od ní stojí moderní komplex obchodního centra (Centre Commercial) se spoustou obchůdků za pevné ceny. Kousek dál směrem k medině je schován další, na zdejší poměry velký supermarket. Na této hlavní třídě jsou obchody, kde se dá nakupovat za víceméně pevné ceny. Hned za autobusovým nádražím jsou keramické dílny s velkými prodejnami, kde kromě nákupu „z továrny“ můžete výrobu i vidět.

Dalšími orientačními body jsou mešity. Jedna „velká“je přímo uprostřed mediny, další „zelená“ (se zelenými kachličkami) stojí na jejím okraji směrem k moři. Třetí mešita je přímo u železniční trati poblíž hlavního autobusového nádraží. Do mešit není vstup turistům dovolen.

Medina samotná není nijak velká a nákupní možnosti jsou soustředěny na její hlavní ulici a nejbližší okolí. Proti souku v Sousse nebo hlavním městě Tunisu je zde méně exotické prostředí. Na cedulkách jsou napsány 5-10x vyšší ceny než o pár metrů vedle, v okolí mediny. Vyplatí se tedy si nejprve udělat průzkum cen a pak se dát do smlouvání (slabší povahy mohou v klidu nakupovat mimo medinu a moc neprodělají). Prošli jsme se a fotografovali i v odlehlejších uličkách, aniž bychom měli jakékoliv obavy nebo nepříjemné zážitky.

Projdete-li medinou, dojdete na náměstí s památníkem z antických sloupů (popis byl bohužel jen v arabštině). Asi 200 metrů směrem z města je druhé autobusové nádraží, kde stojí hlavně mikrobusy – sběrné taxi (louage). Malá ulička z náměstí vlevo za moderní novostavbou ústí po pár metrech na městské tržiště. Denně se tu dopoledne koná běžný trh, známý velký „velbloudí trh“ jen v pátek.

Vydáte-li se od „zelené“ mešity směrem k moři, potkáte nejdříve Bourguibův pomník u policejní stanice. Bustu uprostřed náměstí je umění ji vyfotit, aby v záběru nebyl policista – v Tunisu je fotografování policistů zakázáno. Budete-li pokračovat ulicí s palmami k moři (rovnoběžně s bulvárem Bourguiba), minete letní divadlo a dojdete k turistickému infocentru, za které by se nemusely stydět ani evropské metropole. Jedinou vadou na kráse je, že ho pravděpodobně většina turistů vůbec nenajde. Zde jsme dostali skládačku s mapkou Nabeulu a Hammametu a popisem místních zajímavostí. Otevřeno měli dopoledne asi 9-12 a 15-18. O kousek dál, hned u pobřežních hotelů je areál, kde denně nabízeli dvě večerní představení lachtaní show a za ním „nákupní galerie“ – příjemná hala s evropským způsobem prodeje a rozumnými cenami suvenýrů.

Původně jsme si plánovali alespoň výpravu do Hammametu (na výletech, které nabízela cestovka, jsem byla už při minulém pobytu v Tunisu) a pohrávali jsme si s myšlenkou vydat se po vlastní ose do hlavního města Tunis nebo do Kelibie na mysu Cap Bon, ale nakonec jsme to nějak nestihli… a to v našem hotelu půjčovali za příznivé peníze kola i auta! S výběrem místa naší osmidenní dovolené jsme byli velmi spokojeni a Nabeul je jedním z míst, kde jsme si rozhodně nechali dost zajímavostí i „na příště“.

další cestopisy
Fotoalba
albumimgj0019157

Nabeul

29.07.2007
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Dizana 14.12.2007 20:07:14
 

mě se tam moc líbolo vše i to okolí...... :-P

  • Anonym (4)
  • Anonym (4)
Zpět na všechny diskuze