A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Tunisko - Cestopisy

Poznámky z Tuniska

Přesto, že cestu do Tunisu zvládnete letadlem absolvovat za pár hodin po přistání se ocitnete ve zcela jiném světě, určitě se vám vybaví svět podobný tomu v Hrubínových Pohádkách tisíce a jedné noci.

Zdejší architektura s maurskými prvky na vás stále dýchá dávno zapomenutou dobou. Vaše pocity ještě více umocní neobvyklá, avšak pro Afriku a tedy i Tunis, typická vůně. Směsy koření tu na vás číhají téměř na každém kroku. Tunis se nachází na pobřeží Středozemního moře mezi Alžírem a Libyí, dlouhé členité pobřeží s Gábeským zálivem zde známým jako Malá Syrta přivábí na své „bílé“ pláže především milovníky koupání a také potápění.

Tunisko

leží zhruba ve stejné zeměpisné šířce jako třeba Kréta, Kypr…je zde tedy velmi teplo a proto se tu dá užít krásná dovolená právě v těch měsících, kdy u nás vládne počasí, kdy by ani psa nevyhnal:). Pokud si ale budete chtít užít dovolenou už v létě žádný strach, všechny hotely, restaurace a ostatní veřejné prostory jsou vybaveny kvalitní klimatizací a tak se zde dá přežít i to největší vedro příjemně a v klidu :).

Další výhodou je, že se zde dá užít krásná dovolená zhruba za stejné peníze jako u nás, není tedy výjimkou, když odtud lidé odjíždějí s o několik kilo težšímy kufry, než když odlétali z ČR:). A že věcí, které tu nemůžete jen tak nechat, je pěkná řádka :) odkaz na nákup

Cesta sem trvá kolem 2 a půl hodin, v okolí většiny velkých a významných měst jsou letiště, ale ne zřídka se stane, že do místa svého ubytování budete cestovat ještě pár kilometrů autobusem, je to tak trošku výhoda, přeci jen tu nebude takový ruch :)

Tunisko je zcela bez pochyb významné místo pro milovníky historie a tajemných dálek, přeci jen je to jiný kontinent, je to exotika, není žádné srovnání s dovolenou v Evropě. V Tunisku, stejně jako v ostatních arabských zmích, je velmi významný islám. Může se vám stát, že prostě nebude nic fungovat-doprava, obchody-protože se zdejší muži budou zrovna modlit, také neradím jezdit sem v době Ramadánu-je to prostě jistější, třeba by se vám mohlo stát, že z výletu, který si zaplatíte, uvidíte půlku, protože zkrátka všichni chtějí být včas doma…. Tunisko je ale velmi liberální, například jen část žen, převážně starších, chodí zahalená v šátcích. Nemusíte se ani bát nějakých nábožensky podmíněných útoků, policie tu opravdu funguje.

Co se týče kriminality je zcela určitě nižší než u nás, s čím se asi určitě setkáte bude špatné vrácení v obchodě či na tržnici, nebo drobné narážky na ženy, jako že si vás dámy odkoupí za pár krav nebo velbloudů, ale nebojte, většinou zůstane jen u těch návrhů:). Pokud si chcete tyto situace ušetřit pak radím nosit snubní prsten nebo něco co se za něj vydává, netroufnou si:)

Teď snad už jen proč byste raději měli zvolit jinou dovolenou: voda zde není z několika důvodů tak čistá jak by si asi zasloužila, ať už to je drobný písek, či těžba ropy, sever je pak o něco čistší, s malými dětmi raději ne, i dospělí se zde budou zřejmě potýkat se zdravotními problémy, pokud chcete podnikat zajímavé výlety pěšky-hotelové komplexy to moc neumožňují, ale pokud chcete zemi poznat opravdu důkladně, zvolte poznávací zájezd-neznám nic lepšího, pokud padnete na dobrého průvodce, pak máte po starostech a můžete se jen kochat :).

Historie

Z novodobé historie stojí určitě za zmínku, že se Tunisko v polovině 19 stol. zadlužilo u evropských bank natolik, že to posloužilo Francii jako záminka k obsazení Tuniska . Trvající nepokoje pak vedly ke vzniku národní strany Destúr, a radikálního křídla Neo Destúr, které za 2. světové války vytvořilo protifašistickou vládu, jež byla bohužel poražena hnutím Svobodná Francie pod velením generála de Gaulla. Strana Neo Destúr má i dnes, v novém Národním shromáždění, naprostou převahu.

A tak zanechalo v Tunisku výrazné stopy téměř 75 let francouzského protektorátu. V té době tu také vzniklo mnoho nových škol, kostelů a silnic.

Výrazným milníkem je pak rok získání nezávislosti-rok 1956, kdy se zároveň Tunisko stalo republikou. S tím souviselo třeba také zavedení povinné školní docházky pro děti od 6 do 14 let, zrovnoprávnění mužů a žen, zákaz polygamie, zvýšení mezd a zlepšení sociálního zabezpečení obyvatel. Ve velkých městech vyrostly nové moderní univerzity a vytvořila se tak nová, čistě tuniská společnost.

Kratičký přehled významných událostí:

* asi 3000 let před Kristem osídlení berberskými kmeny
* asi 1200 před Kristem zakládají Féničtí mořeplavci první osady
* 520-310 před Kristem rozmach a rozvoj Kartága, samostatná velmoc s državami na Sicílii, ve Španělsku a černé Africe
* 3 punské války: 1./264-241 př.K/, 2./218-201 př.K/ proti Římu
218 Hannibal zdolal Alpy, ale nepodařilo se mu dosáhnout Říma, 3./149-146 př.K/ Kartágo poraženo, stává se římskou provincií
* 700 počátek arabského panství
* 1160 Tunis hlavním městem země
* 1229-1574 po návratu Maurů z Andalusie blahobyt v Tunisu
* 1535 Tunis dobyt Španěly
* 1574 podmaněn Tunis Osmanskou říší
* 1881 Tunisko se stává farncouzkým protektorátem * 20.3.1956 nezávislé Tunisko
* 1957 Tunisko se stává republikou, prvním prezidentem Habíb Búrgíba
* 1981 zaveden systém více politických stran a první svobodné volby

Příroda a památky

Tunisko se může pyšnit obrovskou krajinnou rozmanitostí. 10 miliónů obyvatel tu žije na 163 610 kilometrech čtverečních. Na severozápadě v dubových lesech a ve středomořské vysočině Mogods můžete, s trochou štestí a vytrvalosti, pozorovat divoká prasata a jeleny. Na severu se podél 1200 km dlouhého pobřeží táhnou skaliska a opravdu nádherné, ničím nezaplatitelné, fascinující písečné pláže mezi Hammametem a Džerbou. Místní obyvatelé se na pobřeží živí většinou rybolovem ale také cestovním ruchem. Na pobřežních hotelech nabízejících veškerý komfort nemůžu vůbec naříkat. Pokud jste ale příznivci kempování určitě si i vy tady přijdete na své, k dispozici tu jsou poměrně moderně vybavená a hlídaná tábořiště.

Jak cestovat

Pokud budete chtít zemi ale poznat blíže a jak se říká na vlastní kůži, bude lepší si pro poněkud delší vzdálenosti vypůjčit auto, kolo. Na jihu země a na Sahaře se vám pak vyskytne neobyčejná možnost využít hřbety velblouda a k tomu není co dodat, rozhodně si tuto šanci nenechejte ujít, a pozorovat východ slunce na poušti a ještě k tomu ze hřbetu tohoto neobyčejného zvířete to je zážitek, na který jen tak nezapomenete, věřte mi :). odkaz na výlety a na dopravu

Zajímavá místa

Pokud jste milovníky památek, pak se pro vás také najde celá řada zajímavých míst, např. Pohřebiště v Ellesu z prehistorického období, pozůstatky punských časů jako kartágský přístav, tofet-svatyně pro pořádání obětních obřadů v Salammbo a rozvaliny města Kerkouane. Římané zde po sobě zanechali také celou řadu vzpomínek, jako je Koloseum v El Djemu (výlet Sahara CK EXIM tours), amfiteátr v antickém městě Dougga, podzemní vily v římské osadě Bulla Regia, z islámské éry pevnost Kajrůvan s mešitami.

Fauna, flóra

Centrem zemědělství tu je údolí Medžerdy . Manuální práci tu pak, světe div se, pořád ještě zastávají ženy, v létě jim pak společnost tvoří velká hejna čápů. Od Thaly až k Cap bon se táhne tuniský horský hřeben Dorsale, výběžek saharského atlasu, je to hranice mezi vlhkým středomořským a suchým kontinentálním podnebím. Svahy Dorsale jsou porostlé středomořskými borovicemi, jalovci, tújemi a italskými cipřiši, můžeme tu také objevit rozmarýn a tymián. Pokud se budeme soustředit můžeme zahlédnout třeba gazely, dikobrazy, hyeny a nad hlavami nám budou kroužit draví ptáci :)

Hlavním místem pro pěstování ovoce a zeleniny je úrodný poloostrov Cap Bon, odtud je ovoce dováženo na evropské trhy.

Kam zajet
Na dlouhých písečných plážíš vyrostla dnes velmi oblíbená turistická centra jako Hammamet a Nabeúl, oblibu si získala svým mírným přímořským podnebím a exotickou květenou.
Na severozápadě poloostrova leží termální střediska Korbús a Ain Oktor s horskými prameny o teplotě až 44-60stupňů.

Nákupy

Tuniské tradice

tak čeho si třeba pozornější turisté povšimnou:

Alkohol korán požívání alkoholu zakazuje a přísně věřící muslimové se toho samozřejmě drží…takže v pátek a o ramadánu se alkohol neprodává, na vesnicích se neobjevuje vůbec, ovšem výjimky existují:). V dobrých restauracích a hotelech svůj oblíbený nápoj určitě dostanete.

Malouf původně klasická arabská hudba pro střední vrstvy, s časem se proměnil v oblíbený pouliční hudební žánr. Když se trochu zaposloucháte, určitě rozpoznáte citery, mandolíny, housle, loutny, flétny, tamburíny ….nebo vám to někdo z přítomných vysvětlí:)
břišní tanec-v dnešní době jedna z nejoblíbenějších atrakcí v hotelech, nebojte se, neuniknete mu

modlitba Pětkrát denně jsou věřící svoláváni k modlitbě, k ranní, polední, odpolední, večerní a noční, každá z nich má přesně stanovená pravidla a čas, věřící musí vždy dodržovat správný modlitební směr k Mekce.
Hammam-maurské veřejné lázně, poznáme je díky zelené kupolovité klenbě, postupně se zde přechází od horké vody k vlažné a úplně studené, muži a ženy mají vyhrazenu jinou dobu

Trhy nabízené zboží se rozkládá na zem, dlouhé stoly nebo káry.Hlavním sortimentem pak je zelenina, drůbež, oblečení, koberce…

Ramadán - 9.(postní) měsíc, zhruba 28 dní, kdy nesmějí věřící muslimové od východu do západu slunce jíst, pít a kouřit! Kavárny, bary a restaurace bývají přes den zavřeny. Po večerní modlitbě se ovšem hoduje přímo královsky a většinou několik hodin. V tomto období platí také zkrácená pracovní doba od 9 do 15 hodin
vodní dýmka- podle mě není možné v Tunisku nespatřit někoho sedět před domem s vodní dýmkou a dobrým tabáčkem, nejluxusnější jsou tzv.

Nargilé -vodní dýmky z křišťálu zdobené zlatem

Co přivézt domů

* poblíž starobylých památek určitě narazíte na římské mince, vázičky, ovšem pravé starožitnosti tu jen velmi a opravdu jen velmi výjimečně skutečně najdete, ale je to krásný suvenýr za málo peněz. Pokud by měl někdo zájem o opravdu drahocenný suvenýr, pak zajděte do starožitnictví, ceny tu budou ale pochopitelně nadsazené
* datle-ano, ano, ano a zase jednou ano, není nic lepšího a zdravějšího než čerstvé datle, pokud si dopřejete zdejší lahůdku-plněné datle, určitě budete blahem skoro chrochtat,pozor si dávejte jen na pouliční prodej, nikdy nejezte nic, aniž byste to pořádně omyli! Lepší a jistější bude koupit si datle v cukrárně nebo v obchodě.
* Zajímavé jsou také předměty z olivového dřeva, keramika, kožené výrobky, šperky a koberce
* v Tunisku samozřejmě také nejdeme velký výběr čistých éterických olejů, neobsahují alkohol a dobře zavřené vydrží i několik let. Ideálním místem pro nákup parfémů, olejů a kosmetiky je Souks des Parfums. Zde můžete nakoupit třeba henu či kuhl, ten se používá na líčení očí, nanáší se tužkou nebo dikobrazím ostnem, čímž docílíe tolik obdivovaného pohledu orientálních krásek, ale pozor abyste pak viděla něco i vy:)
* tradiční stříbrné šperky jako náramky, náušnice, prsteny, řetízky. Cena se řídí podle váhy, u zlata je 18 karátový šperk označen hlavou koně, 9 karátový pak škorpionem. Při nákupu korálových šperků si vždy vyžádejte stvrzenku, kterou budete potřebovat při vývozu!
* V prodejnách Artisanat nebo hotelových buticích si můžete koupit malované hedvábí * koberce, ty mají v Tunisku velkou tradici, kromě vázaných koberců tu můžete koupit také tkané perské koberce
* řada známých vás bude možná také přesvědčovat, abyste jim přivezli z cesty tabák do vodní dýmky, je to také možnost, cena balíčku je tu o několik korun menší a neměly by vám vzniknout žádné problémy, pokud ovšem povezete rozumné množství:).

Jak správně nakupovat

potaviny jsou v obchodech označeny cenovkami a také v obchodech s oblečením se již nesmlouvá :(. Pokud chcete zažít trochu dobrodružství při tom tak nudném nakupování, pak se vydejte na pravé arabské tržiště. Ceny jsou většinou příliš vysoké a prodávající očekává, že budete o ceně výrobku smlouvat. Pokud obchodník ztratí zájem, je to signál, že cena je pro něj příliš nízká. Pokud chcete získat přehled o tuniských výrobcích, pak v každém větším městě najdete prodejnu obchodní organizace Office National de l\'Artisanat Tunisien. Otevírací doba tu je většinou od 9-12.30 a od 15-19.30 hodin, naopak na tržnicích se začíná v 7.30 a končí již ve 13.00.

Zdraví

pokud chcete vycestovat do Tuniska nebudete potřebovat žádné speciální očkování, spíš bych doporučovala nechat se naočkovat proti hepatitidě, ale v dnešní době stejně většina lidí toto očkování podstupuje i proti nebezpečí doma, takže to není nic převratného, no a potom, pokud by váš pobyt zde měl trvat déle než měsíc, tak se raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem a ten vás buď pošle dál nebo vám přímo doporučí jaké léky a očkování by byly vhodné. Všeobecně radím vzít si léky na žaludeční potíže, prostředky proti horečce a bolesti,nějaké dezinfekční prostředky, ale v každé malé vesnici najdete lékárnu, takže se nemusíte obávat, no a přítomnost lékaře v hotelu je již téměř všude samozřejmostí. Dále pak nezapomeňte na své specifické léky, které máte předepsané, může to být i tak banální onemocnění jako alergie a dokáže vám pěkně znepříjemnit pobyt a celou dovolenou.

Česká republika má s Tuniskem uzavřenu dohodu o bezplatné zdravotní péči, nicméně vůbec neuškodí a vřele radím, abyste před cestou uzavřeli zdravotní pojištění.

Užitečná čísla, tísňová volání:

hasiči: 198
policie: 197
první pomoc (SOS Médicin): 71 52 23 81

Abyste se vyvarovali žaludečním potížím, používejte výhradně balenou minerální vodu, v restauraci by se vám nemělo stát, že by vám láhev přinesli již otevřenou. Tip: pokud chcete prožít váš pobyt bez zdravotních problémů, pak nezapomeňte na osvědčený recept: lahvinka slivovičky nezabere tolik místa a bacily neúprosně zahubí:), užívejte ráno a večer, ale vždy v přiměřeném množství!!!!!

Finance (aktuální měna..)

Tuniskou měnou je tuniský denár TND. Narazíte na bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 30 denárů a drobné mince ( 0,5 a 1 denár, dále pak ještě menší).
Oficiální směnný kurz, stanovuje ho každý den Centrální banka, si můžete přečíst v denním tisku. Zahraniční měnu lze směňovat ve všech bankách a téměř ve všech hotelech. Při směně obdržíte potvrzení, které byste si měli nechat, pokud budete na zpáteční cestě chtít zbylé peníze vyměnit zase zpátky. Pokud si budete chtít něco koupit v bezcelních obchodech – duty free shops – pak vězte, že budou akceptovány jen devizy a kreditní karty, při takovéto platbě musíte předložit cestovní pas.
Většina bank má otevřeno po celý týden, ale to si budete muset ověřit na místě u svého delegáta.

Podle mě se dnes vyplatí směnit české peníze na eura a ty pak v místě pobytu na TND.

Orientačně co za kolik:

* za svolení vyfotografovat si archeologické památky: 1TND
* známka na dopis, pohlednici: 0,6 TND, 0,5 TND
* 1 litr benzinu super: 0,720 TND
* pivo 0,3l: 0,9 TND * cola, limo 1,5 l: 0,6 TND * balená voda 1,5 l: 0,4 TND * láhev vína: 4-6 TND * chléb: 0,2 TND
* sýr 1kg: 4,5 TND * banány 1 kg: 1,3 TND
* rajčata 1 kg: 0,5 TND * obecně potraviny jsou zde levnější než u nás, alkoholické nápoje zase dražší…

Doprava

k individuální cestě do Tuniska budete potřebovat vízum, které vyřizuje velvyslanectví v Praze, jinak vám postačí pas ( minimální platnost 3 měsíce).
Já osobně nejvíc doporučuji vydat se do Tuniska s cestovní kanceláří, která už nezbytné věci zařídí a sdělí vám přímo místo a čas odletu a příletu. Po Tunisku potom můžete samozřejmě také cestovat třeba autobusy, auty, taxíky, vlaky…ale pokud se rozhodnete ještě doma pro to, že chcete tuto zemi opravdu poznat křížem krážem, pak si raději zvolte poznávací zájezd! Ušetříte si nervy a užijete si mnohem aktivnější a přínosnější dovolenou, co se zážitků týče.

Vlaky - tato forma cestování je celkem levná, doporučuji cestovat ve vozech 1. třídy.

Taxíky - za nástup se platí asi 0,3 TND a dále podle ujetých kilometrů, v noci od 21-5 hodin je cestování taxíkem o polovinu dražší

sběrné taxíky (louages) - bílé s červenými pruhy, taxík odjíždí ve chvíli, kdy se zaplní počet míst (6 i s řidičem), pozor na cedulce nahoře není napsána cílová stanice, tu řidič hlasitě vyvolává:), ceny nejsou o moc vyšší než v autobusech

auta - půjčovny najdeme ve všech turistických centrech, vždy si pečlivě prozkoumejte půjčovní řád a smlouvu, o něco dráž vyjde, pokud si budete auto pronajímat prostřednictvím hotelu či delegáta, ale zase vás upozorní na zajímavé a důležité pasáže ve smlouvě.

Jídlo

velmi často se v Tunisku můžete setkat s polopenzí, která zahrnuje snídani formou bufetu (výběr z mezinárodní i národní kuchyně) a večeři také formou bufetu o několika chodech, každý si může vybrat co se mu bude líbit a co mu chutná. Pokud si připlatíte můžete samozřejmě mít i oběd, nebo si rovnou zaplatit all inclusive- zahrnuje jídlo a pití během dne tzn. Snídaně, oběd, snack, večeře a nealkoholické nápoje, kávu a čaj. Pozor si dejte na vodu, nikdy nepijte a radši ani nepoužívejte vodu z vodovodu. Můžete si koupit hypermangán a jemným roztokem tak použít zdesinfikovanou vodu třeba na omytí ovoce aj.

Stravovací návyky:

tuniská kuchyně se dá označit za středomořskou, ale ovlivněnou tureckou kuchyní. Velmi používaným je olivový olej, rajčatový protlak. V žádné domácnosti nechybí ani bílý chléb. Ke snídani si Tunisané nejčastěji dopřávají bílou kávu. V oázách pak začínají den datlemi, které zapíjí mlékem.

Po celém Tunisko dnes vyrostla celá řada restaurací, o jejichž kvalitě vypovídá počet vidliček. Tři vidličky pak může oprávněně nosit pouze ta nejlepší restaurace, ve které si můžeme vybrat mezi francouzkou a italskou kuchyní. S vepřovým masem se zde ale asi nikde nesetkáte, možná pouze v některých turistických hotelech.

Tuniským národním jídlem je kuskus – tvrdá pšeničná krupice uvařená v páře, podává se s čerstvou zeleninou nebo skopovým masem. Vynikající moučník je pak tuniský koláč s mátovým čajem nebo kávou. Na jídelníčku také vždy najdete čerstvé sezónní ovoce, určitě neodoláte čerstvým datlím.

Určitě si také nenechejte ujít možnost ochutnat tradiční tuniská vína. Místní si k jídlu nikdy nezapomenou objednat dobrou minerální vodu ( Safia, Melliti), dát si můžete také pivo a ověřit zda je tak dobré jak zdejší lidé říkají:)

Specialitky šéfkuchaře:

Bric à l\'oeuf – přdkrm, smažené taštičky plněné masem, nebo mořskými plody
Baklaoua -typické pečivo z listového těsta s náplní
Chorba – kořeněná hustá polévka s nudlemi, zeleninou, masema ochucená rajčatovým protlakem

Thé à la menthe – zelený čaj, pije se velmi horký
Boukha – fíková pálenka

Jak se chovat v restauraci:

do restaurace stejně jako do veštiny mešit a jiných památek pánové chodí v dlouhých kalhotech a košili, ženy by neměly mít odhalená ramena a sukně pod kolena, raději také kalhoty. Přes den si moc nehrajte na parádu a raději noste vzdušné pohodlné oblečení a pohodlné boty! V restauraci byste měli dávat spropitné 10 procent z celkové částky.

další cestopisy
Komentáře
6
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
KV 07.04.2011 09:14:09
oprava  

jj, " thé a la menthe" je správně...

  • Anonym (9)
  • Anonym (8)
Luccineecka 21.05.2009 16:20:09
 

jen maličká oprava " thé a la menthe" není zelený ale mátový čaj... 8-)

  • Anonym (7)
  • Anonym (13)
Markéta23 19.05.2008 16:11:02
 

Markéta: v únoru byl kurz 1,72 dinárů za jedno euro.

  • Anonym (11)
  • Anonym (7)
petra__
30.08.2007 19:45:23 85.71.85.***
 

jen tak pro zajímavost to neni denár ale dinár :-D

  • Anonym (5)
  • Anonym (8)
Markéta
26.05.2007 15:32:11 212.96.165.***
 

Zajímalo by mě kolik dostanu za jedno euro denárů? 8-)

  • Anonym (5)
  • Anonym (9)
Zpět na všechny diskuze