A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Tunisko - Cestopisy

Tunisko 2005

Myslím si, že jde o čitelný zápis zážitků z cesty do Tuniska a zkušeností z hotelem Almaz.

Tunisko

Tunisko poskytuje ve všech hotelích stejný servis se stravou all inclusive. Nejvíce hotelů se nachází v částech Monastir Skanes, Port El Kantaoui, Sousse, Hammamet Yasmine a Hammamet, Tabarka a ostrov Djerba. Pro charterové lety slouží tuniská mezinárodní letiště Monastir na pevnině a Džerba. A proč jsme si vybrali právě Tunisko? Tato exotická severoafrická republika má celoročně poměrně příznivé klima a poměrně příznivé ceny. Při nižším kurzu dolaru vůči třeba české koruně ve směnárnách se dá dovolená tady pořídit opravdu levně. My jsme po zralé úvaze daly na názor pracovnic cestovní kanceláře Daen Plzeň, která doporučila hotel Almaz v Hammametu Yasmine a CK Blue Style Praha společnost s ručením omezeným. Cestovní smlouvu jsme podepsali v zastoupení u cestovní kanceláře Daen, která je jedním z asi 1500 smluvních prodejců zájezdů CK Blue Style pro Českou republiku. Smlouva zněla na jméno Vladislav Kellner a na celkovou cenu zájezdu 52 500,- Kč včetně všech poplatků a cestovního pojištění. Jenom dopravu na letiště Praha Ruzyně jsme si museli zařídit sami. Využili jsme služeb autobusového dopravce Student Agency na trase Plzeň- Praha Zličín. Cena za jízdenku 60,- Kč a jízda jedna hodina. Ze Zličína na letiště jedeme linkou č. 100 PID až před terminál Sever 1. Odjezd na letiště do Prahy
Dne 18. Září 2005 jsme na letiště Praha Ruzyně vyrazili i se třemi kufry a příručním zavazadlem v 16.00 hodin, s tím, že případný autobus jede kolem 17.00 hodin ze stanoviště u stavebních strojů. Autobus spol. Student Agency nabízí na svých linkách luxus v podobě palubních stevardek, denního tisku a teplých nápojů zdarma. Za půldruhé hodiny jsme v 18.00 hodin na letišti Praha Ruzyně, kde končí jedna etapa naší cesty do Tuniska. Vystoupili jsme tady z autobusu a zamířili do budovy letiště, kde v příletové hale byli umístěny kabinky cestovních kanceláří a kde jsme dostali letenky a vouchery. Naše odbavení probíhalo u přepážky 177v odbavovací hale. Před přepážkami bylo několik desítek lidí, přesto odbavení zavazadel pro náš let probíhalo rychle. Let TU6191 společnosti Tunisair měl odlétat ve 20.30 hodin z terminálu Sever, Gate B3, byl přesunut na Gate B5. Naší leteckou společností byla Tunisair, která svými moderními letadly Boeing 737 obsluhovala nejen pravidelné lety po světě, ale především v letním období charterové lety z Prahy, Karlových Varů, Pardubic, Brna a Ostravy na letiště Monastir Habib Bourguiba, Djerba Houmt Souk a Tabarka. Letiště Monastir Habib Bourguiba leží jen pár km od nejbližších hotelů, to letiště na Džerbě a Tabarce leží 20 minut od hotelů. Nám byl na linku nasazen Boeing 737- 600 s kapacitou 126 sedadel. Letadlo mělo teprve přistát asi za půl hodiny. A za pětačtyřicet minut jsme teprve měli odtud odlétat.
Na letišti probíhala odbavení. Na každém příslušném check-in probíhá odbavení v podstatě pomocí počítače, který cestujícím vyhledá volné místo v daném letu podle obsazenosti spoje. Cestující odevzdá letenky, pracovník nalepí odstřižek na zavazadla, vydá pas, zbytek letenek a místenky. Tuniská hotelová střediska
Tuniské hotelové oblasti, zejména luxusní hotelová zóna Hammamet Yasmine vystavěná teprve v posledních deseti letech 10 km jižně od starého Hammametu je u nás dobře známý. Součástí Hammametu Yasmine je aqaupark Karthago Land, Medina, restaurace a bary. Hotely v Hammametu Yasmine: Almaz, Bahía Beach, Bell Air, Coliseé Beach, El Mouradi El Menzah, El Olf, Excel, Iberostar Averroes, Iberostar Chich Khan, Karthago Hammamet, Magic Life Africana, Medi Golf, Prima Life Imperial Park, Tunisia Lodge, Vincci Lalla Bay a Vincci Taj Sultan. Výběr slušný.
My jsme si vybrali hotel Almaz, který stojí v zástavbě hotelů Iberostar Chich Khan na straně pravé a naproti hotelu Vincci Lalla Bay u hlavní ulice Hammametu Avenue Habib Bourguiba. V docházkové vzdálenosti od hotelu leží Medina s desítkami obchůdků místních obchodníčků se vším. 250 metrů od hotelu leží soukromá hotelová pláž. Stačilo projít krátkou spojkou mezi Avenue Habib Bourguiba a Avenue 7 November a dojít na pláž. Druhá etapa cesty
Vstupem za pasovou kontrolu začíná druhá etapa cesty do Tuniska. Tím bude samotný let se společností Tunisair v délce tří hodin na letiště Monastir Habib Bourguiba. Ten leží asi 8 km západně od starého Monastiru doslova na dostřel od prvních hotelů turistické zóny Monastir Skanes. V této etapě je taky zahrnuto stravování na palubě letadla a prohlídku letiště před odletem do Tuniska. Tato etapa končím příletem do Tuniska.
Letiště Monastir je stejně jako mnoho jiných podobných malých letišť vybaveno pouze schůdky pro přímý nástup do letadel a musíme cca 10 min. čekat, než nám přistaví schůdky a umožní tak výstup na plochu a rovnou do přistaveného autobusu. Stejně stroze působí samotná příletová hala.
Příletem končí druhá etapa a začíná etapa třetí, přejezd autobusem z letiště do hotelu. Někteří spolucestující z letu se hodně divili, když jim delegát cestovní kanceláře ukázal na mikrobusy. Těm totiž řidiči nakládaly jejich zavazadla na střechu vozidla. My jsme měli rezervován autobus Mercedes, který měl kapacitu 51 lidí. Za chvíli přichází náš delegát Marvan Gadhab, Tunisan, který v Praze v 70 letech studoval a mluví výborně česky. Odjezd od letiště do hotelu. Cesta trvá přes hodinu, přičemž následuje zastávka ve dvou hotelech a náš hotel Almaz. Následuje ubytování, přičemž je napsáno, že ubytování může být zajištěno až od 14.00 hodin, ubytování ve volných pokojích jsme obdrželi ihned. Spolu s klíči od pokojů jsme obdrželi také kartu na čerpání all inclusive. Naše pokoje byli v druhém patře hotelu s výhledem do hotelové zahrady. Už ráno po snídani, která se podávala v rámci stravy all inclusive mezi 7.00 až 8.30 jsme odešli na pláž. Pláž ležela nedaleko od hotelu, prošlo se mezi hotele Vinci Lalla Bay a zdí místního domu a brzy se došlo na hotelovou pláž. I na pláži byla k dispozici lehátka se slunečníky a bar. V baru vydávali pouze nealkoholické nápoje, na hotelu nealkoholické a alkoholické nápoje domácí výroby. My jsme měli lehátka i slunečníky jak na pláži tak v hotelu již v ceně, například Francouzi si museli každý den lehátka platit sami. Stejně tak si museli sami platit nápoje, nemají je v ceně. Oběd se podával denně mezi 12.00 až 14.30, pozdní svačina do 17.00 a večeře mezi 19.00 až 21.00. Potom následovala procházka do místní Mediny za účelem obhlídky dárků a možnosti nákupu. Obchůdků se vším možným bylo po celém Hammametu Yasmine docela dost a měli dlouho otevřeno. Asi pátý den našeho pobytu máme rezervován celodenní výlet do oblasti Tunisu. V ceně výletu bylo zahrnuta návštěva muzea Bardo, dále návštěva centra s bazarem, vstup přes bránu Moře (Bab-el Bar) do starého města, potom odjezd na oběd do restaurace v La Marsa, což je přístavní čtvrť. Odtud odjezd do Kartága a prohlídka místních historických vykopávek. Poslední část strávíme v modrobílém městečku Sidi Bou Said. Od hotelu odjezd v 7.30, místo snídaně balíček sebou. K hotelu přijel autobus s asi třiceti lidmi z jižních oblastí Tuniska, přistoupilo dalších dvanáct lidí, dohromady dvaačtyřicet lidí plus dvě sličné průvodkyně. Odjezd od hotelu a za městem nájezd na dálnici, která vede až do Tunisu. Krajina je tady o dost jiná, než v jižních oblastech. Vegetaci tady tvoří křoviska, staré olivovníky, oblast Cape Nord je také více zavlažovaná než jih.
Tunis je se svými téměř dvěma miliony obyvatel největší a zároveň hlavní město Tuniska. Žijí tady dvě třetiny všech obyvatel Tuniska. Autobus projíždí po okraji města až před muzeum Bardo. Zajímavostí této stavby, mimochodem druhé největší po káhirském Egyptském muzeu je fakt, že jde o bývalý sultánský palác. Dnes je tady muzeum, který zabírá dvě třetiny, jednu třetinu budovy, tedy jeho západní trakt zabírá tuniský parlament. Co všechno je v muzeu k vidění? Několik desítek mozaik. Ty byly převezeny z nedalekého Kartága. Kromě mozaik je tu i nespočet soch a dalších zajímavých předmětů, které určitě potěší milovníky nejen římské historie. Jedna část expozic je věnována i významné epoše, období Kartága. Po návštěvě muzea jsme autobusem zamířili do samého centra Tunisu, na ulici 7. November (také Boulevard Habib Bourguiba), které připomíná naše Václavské náměstí v Praze, ovšem asi tak s milionem aut, jejichž řidiči na sebe troubí a halasně pokřikují. Do toho všeho tudy prochází trať métro léger de Tunis, což jsou dvou vozové soupravy každá o délce 30 metrů, jež se proplétají ve dvou linkách v centru města. Další čtyři linky vedou diametrálně po okraji města. Je to taková tuniská městská doprava. Je to v podstatě náhrada za metro, jelikož zde výstavba není možná. Po prohlídce centra, především místního tržiště, jež je ale všude téměř stejné, na nějž bylo vyhrazeno 1,5 hodiny jsme nakonec odjížděli do naší restaurace ve čtvrti La Marsa. Stravu tu máme rezervovánu formou bufetu, hlavní chod je částečně servírován. Následuje oběd o třech chodech. Po obědě následuje odjezd do Kartága. Kartágo je soustavou několika desítek vykopávek, které jsou v ohraničeném pozemku. Na severním okraji několikahektarového pozemku leží prezidentský palác. A ten je stejně jako většina vojenských, policejních a vládních budov zakázáno fotit. Hrozí odebrání fotomateriálu. Prezidentský palác je ostře střeženou rezidencí Zine El Abidina Ben Aliho, kterého hlídají muži se samopaly na hradbě. Po prohlídce odjezd do nedalekého modrobílého městečka Sidi Bou Said. Sidi Bou Said jakoby vypadlo z jiné doby. Jeho bíle omítnuté domky a modré okenice působí uklidňujícím dojmem. Ve středu najdeme muzeum věnované městečku a najdeme Marinu plnou luxusních jachet. V Sidi Bou Said se v roce 1966 až 1978 natáčel francouzský čtyřdílný seriál Angelika se Sophií Marceau v hlavních rolích.
Odjezd zpět do hotelu. Do hotelu přijíždíme akorát na večeři, takže rychle převléct a jdeme na večeři. Po večeři ještě procházka do blízké Mediny a pak už dobrou noc. Druhý den dopoledne máme polodenní výlet do blízkého Nabeulu kvůli trhům. Ty se tady konají pravidelně 2x týdně dopoledne. Takže ráno jsme si stopli taxík, který nás odvezl až těsně k bráně tržiště. Taxík stál tam i zpět stejně, tzn. 15,54,- TND, tedy velmi levně. Prošli jsme si tržiště, koupili voňavé čerstvé koření, které u nás není běžně čerstvé k dostání a v poledne se zase pomalu vrátily na hotel. Další den ráno kolem 9.00 jsme i se všemi zavazadly odjížděli od hotelu na letiště do Monastiru. Odlet byl totiž podle instrukcí ve 12.00 hodin. Příjezd na letiště hodinu a půl po odjezdu z našeho hotelu, nabírali jsme klienty ještě v hotelích v Monastiru. Příjezd na letiště, načež následuje odbavení pro let do Prahy (from Prague). Potom vyplňujeme výstupní kartičku, pak teprve následuje pasová kontrola a bezcelní prostor. V bezcelním prostoru jsou stovky ne-li tisíce lidí, kteří čekají na svůj let. tuniští pracovníci letiště to mají naštěstí dobře zorganizované, protože tu je sice odbavovány dva lety, je tu ale dvojnásobná výstupní kontrola. Další kontrolující se nachází na letištní ploše u vstupu do autobusu. Náš let přišel na řadu až dlouho potom, co nejprve odletělo letadlo Tunisair do Karlových Varů a dva německé speciály s důchodci. Pak ohlásily nástup do letadla from Prague, přičemž let č. 6145 byl odstaven o kus dále od budovy letiště. Museli jsme cestu absolvovat autobusem. Následuje nástup do letadla, poslední fotečka na nástupních schodech a usazení se uvnitř. Následují technické detaily včetně instrukcí a pak odlet. Doba letu tři hodiny, přičemž vzhledem k nabídce služeb na palubě, let ubíhal celkem dost rychle. A Praha se přiblížila, během dvaceti minut přistáváme na dráze. Přistání hladké, po přistání odjezd k terminálu Sever 1, kde budeme vystupovat. A vystupovat budeme přímo do budovy a speciálním východem projdeme do budovy. Uvnitř budovy už naše kroky směřují směr pasová kontrola a pro zavazadla. Na ty ale bude ještě dost času.
Po vyzvednutí zavazadel jdeme přes stánek firmy Student Agency v příletové hale na autobus linky 100. Za deset minut odjíždíme směr Praha Zličín, kam dojíždíme za dvacet minut. Vystupujeme a jdeme na žlutý autobus Student Agency, který odjíždí za půl hodiny ze zastávky č. 1 na terminálu. Nastupujeme, přičemž naše zavazadla odpočívají v kufru a jedeme domů do Plzně. Do Plzně dojíždíme po osmi hodinách na cestě unaveni. Myslím si, že dovolená v Tunisku v hotelu Almaz byla naše zatím nejkrásnější naprosto pohodová dovolená. Možná že to také bylo naposled, co jsme jeli do tohoto hotelu, protože od té doby jsem slyšel a četl například to, že hotel se zkazil a že se zkazila i cestovní kancelář Blue Style Praha. Nevím nakolik je to pravda, my máme jednu vesměs pozitivní zkušenost z CK Blue Style a hotelem v Egyptě. Teď budu o tomto díle dále psát.

další cestopisy
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Mimochodem
02.06.2010 09:04:42 188.120.211.***
 

Sophie Marceau v roce 1966 teprve se narodila :-)

Zpět na všechny diskuze