A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Tunisko - Douz - Průvodce

Jestli chcete vidět skutečnou Saharu, jeďte do Douz. Je to poslední město před hltavým chřtánem pouště.

Douz se říká Brána od Sahary. Není tedy divu, když na okraji města najdete symbolickou sochu klíče, který otevírá cestu do pouště

Právě toto město je nejlepším místem, odkud podniknout výlet na Saharu. O kousek dál za ním se už totiž rozprostírají až k obzoru kopce nekonečných dun.

Seřadiště velbloudů
Seřadiště velbloudů
Exotická příroda
Exotická příroda

Výlet do Douz

Do Douz se jezdí většinou na dva dny s tím, že noc strávíte v jednom ze zdejších hotelů. Pokud jedete na výlet s cestovkou, organizace bývá asi takováto. První den se podíváte do centra města, pak (možná) budete relaxovat v hotelu a čekat na příchod večera. V tuto dobu se totiž nejčastěji podnikají výlety na velbloudech do pouště, abyste viděli krásný západ slunce.

Taková zajímavost pro cestovatele – na okraji města stojí hotel Le Sahara Douz, kde mají dokonce sirné lázně!

Areál hotelu Le Sahara Douz
Areál hotelu Le Sahara Douz
Venkovní bazén hotelu Le Sahara Douz
Venkovní bazén hotelu Le Sahara Douz
Sirné lázně v hotelu Le Sahara Douz
Sirné lázně v hotelu Le Sahara Douz

Město Douz

Douz jako městečko není nic moc. Nečekejte žádné zázraky. Jediné, co stojí za pozornost, je tržiště. To ovšem pouze ve čtvrtek. Tento den se tu konají zvířecí trhy! Už dopoledne se odsud ozývá hlasité smlouvání, bučení, hýkání a všelijaký možný povyk. Právě ve čtvrtek tu jsou slepice, ovce, kozy, koně, velbloudi a osli. Kterýkoli jiný den zeje tržiště prázdnotou. Je tu jen pár stánků s pohlednicemi, pouštními růžemi a nějakou keramikou. Když zabočíte do některé z postranních uliček vedoucích z tržiště, rozevře se před vámi domorodý tuniský život. Pokud budete mít štěstí, uvidíte něco jako kavárny nebo čajovny, kde sedí tuniští muži ve starých otrhaných hadrech a živě mezi sebou diskutují.

Stánky s pouštními růžemi
Stánky s pouštními růžemi
Tržiště v Douz
Tržiště v Douz
Tržiště v Douz
Tržiště v Douz

Výlet na Saharu

Sahara je jedinečná. Je úžasná, nepopsatelná. Písečné duny kamkoli se podíváte, táhnoucí se k obzoru a ještě dál. Každého z nás při pohledu do nich napadají jiné myšlenky, jiné pocity. Čas se tu zastavil.

U města Douz se rozkládá písečná poušť Velkého východního Ergu. Slovíčko „erg“ je arabské pojmenování pro písečnou poušť. Z celé Sahary zaujímá erg jen asi pětinu rozlohy, přesto když se řekne poušť, míváme na mysli právě erg…

Pokud chcete poušť, s největší pravděpodobností se na ni vydáte na velbloudu. Okolo Douzu je rovnou několik velbloudích seřadišť, ale doporučuji vyjet co nejdál za město. Čím jste dál, tím jsou duny větší!

Na velbloudím seřadišti

Tady vás za nějaký peníz navléknou do svých pouštních hábitů (čistých!) a po nějaké doběčekání, až na vás vyjde řada, si vyberete velblouda, na kterém do pouště vyrazíte.

Do pouště se nevydáváte se „samostatnými“ velbloudy, ale vždy ve skupince. Je to skupina většinou tak čtyř velbloudů přivázaných za sebou provazem. Velmi doporučuji sednout si na toho, který je na začátku skupiny, tedy na vůdčího velblouda!

Na velbloudím seřadišti
Na velbloudím seřadišti
Fronta na výběr velblouda
Fronta na výběr velblouda
Velbloudi
Velbloudi

V Tunisku jsou pouze jednohrbí velbloudi (tzv. dromedáři). Žádného dvouhrbého jsem široko daleko nespatřila a ani jsem o nich nic neslyšela.

Jak na velblouda

Vaší výhodou je, že si můžete velblouda sami vybrat (alespoň u mě to tak bylo). Takže si ukažte na toho, který se vám nejvíc líbí a na nic nečekejte. Velbloudi jsou větší než koně, lépe řečeno budete na nich sedět výš než na koni. Dosahují velikosti až 2,5 metru. Nasednete lehce. Velbloud totiž „sedí“ na zemi, takže se snadno vyhoupnete na jeho postroj. Každému ještě pomáhají Tunisané, takže se opravdu není čeho bát, navíc velbloud se pod vámi ani nepohne.

Jakmile sedíte, velbloud se s vámi zvedne. Pevně se držte! Velbloud se zvedá nejprve na zadní, až pak na přední. Chvíli budete jako na prudké houpačce, proto se nepouštějte.

Velbloudí karavana
Velbloudí karavana
Ze sedla velblouda
Ze sedla velblouda
Sluneční omalovánky
Sluneční omalovánky

Když už jste v sedle

Jízda na velbloudovi může být téměř adrenalinovým zážitkem, ale pouze tehdy, když z tohoto krásného zvířete nebudete mít strach, ale naopak plně se do jízdy vcítíte. Velbloud je velmi klidné zvíře a půjde s vámi pomalým krokem. Když se mu budete v sedle hezky pohupovat, můžete ho pobídnout i k rychlejší chůzi. Záleží jen na vás. Běh bych ale nedoporučovala, když jsou donuceni, tak velbloudi umí běhat docela rychle ;-).

Stačí chvíle ve velbloudím sedle, abyste pochopili, proč se těmto úžasným zvířatům říká koráby pouště. Jejich pohyby totiž připomínají pohupování lodi na moři. Ale v žádném případě se nebojte, že byste z nich dostali mořskou nemoc!

Je možné, že jízda na velbloudovi se nezalíbí lidem, kteří milují koně a často na nich jezdí. Velbloud se proti koňům pohybuje zcela jinak, a někomu se může zdát, že těžkopádně.

Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane

Sesednutí

Opět se pevně držte! Velbloud s vámi půjde nejprve prudce dolů – klesne na přední nohy a až potom si dosedne na zadní. Je tu ale ještě něco. Někteří velbloudi (to jsem nikde neslyšela, byla jsem toho svědkem až v Tunisku), se okamžitě po dosednutí převalí na bok! Je to naprosto nepředvídatelné, a pokud rychle neseskočíte, hrozí, že vám velbloud přilehne nohu do písku. Jak říkám, někteří zůstanou „v klidu sedět“, ale jiní se okamžitě vyválí v písku, viz. fotografie:

Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane

Krása pouště

Sahara je úžasná. Nejkrásnější je při východu nebo západu slunce. Pohled na poušť je podle mě nejúchvatnější z celého Tuniska. Raději se podívejte na fotografie:

Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane
Sahara Zaafrane

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud