A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Tunisko - Průvodce

Tunisko je zemí smlouvání, souků a obchodníků, kteří chtějí prodat cokoliv a komukoliv. Voní zde koření a bylinky a je zde zmatek. Ale rozhodně tu panuje velmi příjemná atmosféra…

Informace o tom, jak se nakupuje v Tunisku

Smlouvání v Tunisku

Platí zde základní pravidlo. Smlouvat, smlouvat a smlouvat. I když někde uvidíte lísteček s cenovkou, nehleďte na ni a nabídněte jinou cenu. Upozorňuji, že mnohem nižší! Tunisané své zboží značně předražují, a když pak navrhnete nižší cenu, rádi na vás dělají smutná kukadla, že neuživí rodinu. Na to ale nedejte a pomaloučku přihazujte až na hranici, za kterou jste skutečně ochotni koupit.

Souk se dřevěnými výrobky
Souk se dřevěnými výrobky
Koberce
Koberce

Velmi užitečná rada

Nikdy – ale opravdu nikdy - se neptejte na cenu zboží, o které nemáte zájem. A už v žádném případě nezačínejte smlouvat o věc, kterou dopředu víte, že nechcete! Takové jednání je v arabských zemích nepřípustné a zakrátko byste byli svědky toho, jak se obchodník rozčílí a bude na vás svolávat všechny blesky nebes. Pokud se s obchodníkem jednou domluvíte na ceně, musíte zaplatit. A to i v případě, že by turista vedle vás usmlouval částku o něco nižší.

Češi? - Všechno zadarmo!!!

Tak s tímto zvoláním se v Tunisku setkáte docela často. Čechů sem totiž jezdí spousta a bohužel si u Tunisanů vysloužili nálepku těch, kteří berou cokoliv, jen když je to zdarma. (No, sáhněme si do svědomí – pro dost lidí to opravdu platí).

Takže jen Tunisané zjistí, že jste Čech, dost často vás začnou lákat do krámků voláním „všechno zadarmo!“. Ale abych vás rychle vyvedla z představy o dobrosrdečných obchodnících – Tunisané to myslí jako nadávku! Možná vás počastují i úšklebkem, a pokud na jejich výzvu nezareagujete, půjdou třeba i kousek za vámi se slovy „Češi zadarmo, Češi zadarmo!“.

Volání některých tuniských obchodníků „Češi – všechno zadarmo“, je velmi nepříjemné.

Jak na nepříjemnosti zareagovat?

Buď si jich nevšímat (a počítat s tím, že naštvaný obchodník vás bude kousek sledovat – ale opravdu jen kousek, aby mu neutekl další zákazník).

Nebo na ně zavolat, že vy ne zadarmo, ale za peníze. Tím ho zmatete a než se vzpamatuje, budete s trochou nadsázky dávno pryč.

Suvenýry

V Tunisku si můžete koupit spoustu věcí. Jen nebudete vědět, kam s nimi. A možná se vám nevejdou ani do kufru. Na tržištích se prodává spousta dřevěných výrobků. Asi nejhezčí bývají dřevěné šachy. Pokud na ně máte zálusk, doporučuji koupit je zde. Třeba v Maroku jsem tak pěkné už neviděla.

Taky si odsud můžete odvést koberec. Lepší je zakoupit jej ve speciální prodejně, kde je přímo tkají a ne na tržištích. Když si je koupíte v prodejně, zaplatíte za ně sice více, ale budete mít záruku, že je to opravdu ruční práce. Takové koberce jsou kvalitní. Oproti tomu koberce na tržištích ručně tkané rozhodně nejsou, i když se vám obchodníci zřejmě budou snažit namluvit opak. Nevěřte jim! Zaplatili byste za ně sice méně než ve speciální prodejně, ale rozhodně mnohokrát více než je jejich pravá cena.

Když se budete prodírat tuniskými souky, velmi rychle narazíte na souk s oblečením a šátky. Také typické pro Tunisko. Obchodníci tu za každým slovem řeknou „handmade“ (= ručně vyrobeno), ale v 99% případů to nebude pravda! I když jsou Tunisané docela milí a příjemní lidé, aby prodali své zboží, tak zastírají pravdu (jiný opis slova, že lžou). Z vlastní zkušenosti můžu říct, že mně na každém stánku nutili „ručně vyšívanou“ halenku. Když jsem jim asi po desáté řekla „this is not handmade“ (= to není ruční práce), nakonec přiznali, že mám pravdu!!!! Kromě toho se tvářili, že jsem velmi zdatná obchodnice. Na což jsem jim teda nenaletěla.

Tuniská maska
Tuniská maska
Batůžek a kabelka
Batůžek a kabelka

Hezkým suvenýrem z vaší cesty může být i kožená maska. Najdete ji v souku s kůžemi. Masky se prodávají v různých velikostech a provedeních. Tady je zaručeno, že je to pravá kůže! Nějaká náhražka by je totiž přišla mnohokrát dráž. Masku si pak můžete pověsit doma na stěnu.

Klidně si odsud můžete přivést i kožené batůžky nebo tašky. Koření je ve všech arabských zemích hitem. Všude se prodává rovnou v celých pytlích. Tunisané velmi rádi nechávají turisty ke koření přivonět. Běžně vás zastaví, budou po vás chtít, abyste k nim natáhli ruku a oni vám do ní pak vsypou trochu vonných bylinek. Má zkušenost je taková, že tady se nemusíte bát a klidně ke koření přivoňte. Obchodník po vás hned nebude požadovat, abyste si něco koupili. Jsou velmi přátelští a musím říct, že se mi zdálo, že jim to koření opravdu dělá radost :). Málem bych zapomněla na jednu z nejtypičtějších věcí Tuniska – na pouštní růže! Tyto „růže“ vyčaroval krystalický sádrovec. Vyberte si tu nejhezčí a tu si pořiďte. Nestojí moc, jsou krásné a dobře se o ně smlouvá.

Pouštní růže
Pouštní růže

Velmi typickým je i velbloud z Guellaly (městečko na Djerbě ). Seženete ho pouze zde. Velbloud je parodií na šejkr, ale velice povedenou a funkční! Jednu tekutinu naléváte hrbem, druhou břichem (tedy dnem džbánku), pořádně s tím zatřesete a smíchaný obsah vyléváte velbloudí tlamou.

Velbloud (šejkr) z Guellaly
Velbloud (šejkr) z Guellaly
Otvor v hrbu velblouda pro 1. tekutinu
Otvor v hrbu velblouda pro 1. tekutinu
Otvor v "břichu" velblouda
Otvor v "břichu" velblouda

Ať už koupíte cokoliv, vždycky si věc před zaplacením řádně prohlédněte. Není žádnou výjimkou, že na ní najdete kaz. Pokud ano, klidně chtějte nižší cenu. Uvidíte, že se obchodník bude chtít přetrhnout, jen aby vám kazovou věc vyměnil za lepší.

keramika na Džerbě  (nahrál: Zauzka)
keramika na Džerbě
keramika na Džerbě  (nahrál: Zauzka)
keramika na Džerbě
vybere si každý.... (nahrál: Zauzka)
vybere si každý....
vybere si každý.... (nahrál: Zauzka)
vybere si každý....
vybere si každý.... (nahrál: Zauzka)
vybere si každý....
vybere si každý.... (nahrál: Zauzka)
vybere si každý....
vybere si každý.... (nahrál: Zauzka)
vybere si každý....

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA


Články odjinud